7 kritérií, s ktorými si vyberiete tie správne ETF fondy

7. augusta 2023
|
324 zobrazení
|
5 minúty
|

Na celom svete sú k dispozícii tisíce ETF, z ktorých každý sleduje iné sektory, komodity, meny alebo indexy. Viem, že zorientovať sa v tom sa zdá byť asi tak jednoduché ako preplávať Atlantik na detskom gumenom člne. Preto sa v dnešnom článku spolu pozrieme na základné kritériá, podľa ktorých vyberáme ETF fondy aj my pre našich klientov.

1. Dividenda

Dividenda (podiel na zisku) je jeden z najdôležitejších parametrov pri investovaní do ETF. Fondy buď dividendu vyplácajú investorom (tzv. distribučná dividenda), alebo ju reinvestujú vo fonde (akumulačná dividenda). 

Pri investovaní do ETF je veľmi dôležité maximalizovanie výnosov a mať čo najmenšiu byrokraciu. Preto by ste mali v akumulačnej fáze nadobúdania majetku siahnuť práve po akumulačnom ETF, kde je dividenda reinvestovaná vo fonde a navyšuje sa tým jeho hodnota. 

Pri akumulačnom ETF nie je s dividendou spojená daňová záťaž. Pri distribučnom ETF, kde je dividenda vyplácaná investorom, je túto dividendu potrebné priznať v daňovom priznaní za každý rok.

2. Veľkosť a správca fondu

Ďalej by ste sa mali zamerať na správcovskú spoločnosť, ktorá má daný fond na starosti. Medzi najznámejšie a najväčšie správcovské spoločnosti patrí BlackRock, Vanguard či Fidelity. Odporúčam staviť na overených hráčov a nešpekulovať s neznámymi správcovskými spoločnosťami, ktoré majú väčšie riziko zániku. 

Veľkosť daného fondu je rovnako dôležitý faktor, keďže väčší ETF fond má nižšiu šancu zániku ako ten menší neznámejší. Pre porovnanie, fond od BlackRocku (iShares), ktorý kopíruje index S&P 500, spravuje investorom približne 60 miliárd amerických dolárov. Táto suma zodpovedá cca štvrtine majetku Elona Muska. 

„Menej“ známy ETF fond od správcovskej spoločnosti Amundi spravuje 2,8 miliárd USD. To, samozrejme, nie je málo, treba ale pamätať, že ide o populárny index. 

3. Mena

Aj mena, v ktorej investujete, ovplyvňuje výslednú hodnotu vašej investície. Pri menovej konverzii môžu vznikať poplatky a rozdiel medzi aktuálnou hodnotou kurzu a tou budúcou môže mať vplyv na samotnú výkonnosť fondu, či už pozitívny alebo negatívny. Preto sa tu vždy snažte voliť fondy, ktoré investujú v „domácej“ mene, teda v tej, v ktorej máte príjem alebo plánujete v budúcnosti míňať (napríklad za to vaše vysnívané Porsche). 

Treba mať na pamäti, že fondy, ktoré sú denominované v USD sa dajú na rôznych burzách kúpiť v iných menách. Preto aj fondy, ktoré sú pôvodne v USD, viete nakupovať v EUR. Tým zaistíte to, že nepotrebujete platiť za zbytočne drahé fondy, ktoré sú tzv. HEDGED, t. j. samotný fond je zaistený v inej mene.

4. Diverzifikácia

Siahnite po široko diverzifikovaných ETF, ktoré kopírujú konkrétny index, ako napr. S&P 500, MSCI World či NASDAQ. Prečo? Pretože je veľmi náročné a podľa mňa aj kontraproduktívne robiť tzv. ETF picking, kedy sa vyberajú ETF fondy, ktoré „frčia“ práve teraz, prípadne vzniká domnienka, že dané sektorové ETF môže prekonať základné indexové ETF. 

Nikto z nás nevie, akým smerom sa budú dané sektory uberať, a preto je dobré mať nakúpené – ako sa hovorí – z každého rožka troška. To krásne spĺňajú práve indexové ETF.

5. Replikácia

Replikácia môže byť: 

  • Fyzická: ETF fond drží rovnaké aktíva ako index, ktorý kopíruje, teda dané konkrétne akcie spoločností. Môže byť buď úplná, kde obsahuje celý index, alebo čiastočná, kde obsahuje iba vybranú časť indexu, ktorej by sa podľa portfólia manažéra mohlo dariť lepšie.
  • Syntetická: na kopírovanie indexu používa deriváty, ako sú swapy a futures. Deriváty sú pre skúsenejších investorov, keďže predstavujú vyššie riziko, preto sa držíme fyzickej replikácie.

6. Nákladovosť

Všeobecne sa hovorí o pasívnych ETF fondoch ako o lacnej možnosti investovania, kde sa TER (nákladovosť daného ETF fondu) pohybuje v priemere na hodnote 0,15 % p.a.

Toto je náklad, ktorý má správcovská spoločnosť s daným fondom a my vidíme výkonnosť už očistenú o tento poplatok. Čím je tento poplatok nižší, tým je výkonnosť daného ETF bližšia indexu, ktorý sleduje. 
Tu si treba dať pozor, keďže z ETF fondov sa stal raj pre sprostredkovateľov, ktorí zvyšujú nákladovosť správcovským poplatkom. Hoci je tento poplatok nízky, postupom času vás vie pripraviť o pekný balík peňazí. Viac sa o tom dočítate v článku o správcovských poplatkoch.

7. UCITS smernica a ISIN

ISIN je také rodné číslo fondu, pomocou ktorého sa dozviete všetky potrebné informácie o fonde, napríklad aj to, či spĺňa UCITS smernicu. Smernica je obšírna a nechcem vás ňou zaťažovať, dôležité je z toho to, že tieto fondy sú primárne pre EÚ investorov. 

Fondy, ktoré nemajú UCITS smernicu, sú primárne fondy, ktoré majú domicil v USA (ich ISIN začína písmenami US), neobsahujú KIID (kľúčové informácie pre investorov), najčastejšie majú distribučnú dividendu a „nemali“ by byť umožnené na nákup v EÚ.

Ako vybrať ETF fondy v kocke

Ak by som to teda mal zhrnúť do pár slov, pri dlhodobom investovaní odporúčam investovať do široko diverzifikovaného indexového ETFakumulačnou dividendou od renomovanej správcovskej spoločnosti, ktoré nakupujeme v EUR, spĺňa UCITS smernicu pre náš trh, obsahuje fyzickú replikáciu a má čo najnižšie poplatky, ideálne bez manažérskeho (správcovského) poplatku na strane sprostredkovateľa.

Prečítajte si aj ďalšie články v kategórii Investovanie. Ak máte otázky týkajúce sa výberu správneho fondu, prípadne chcete investovať bez manažérskych poplatkov za férových podmienok, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi všetko vybavíme.

Autor článku:

Miloš Bubniak

Náš investičný guru neznáša obleky, a preto by chcel byť prvým finančákom v mikine. Okrem toho skontroluje, ako máte nastavený 2. či 3.pilier a postará sa, aby vám v čase neistoty pomohlo životné poistenie. Rád sa podelí so svojimi vedomosťami, zbehne do gymu a zahrá si playko.

Páči sa vám článok? Pošlite ho ďalej.

Máte pocit, že vieme dať vaše financie do pohody?

Kontaktujte nás
© 2024 mam vybavene, s. r. o.
 – Web navrhla a vytvorila agentúra YNK media