Riešite investovanie? Za niektoré poplatky by ste mohli mať aj auto

25. augusta 2023
|
302 zobrazení
|
3 minúty
|

Určite ste si povedali počas vášho života, že je niečo drahé – permanentka do nového gymu, bio hovädzie mäso alebo kolagén od influencerky, na ktorý máte zľavový kódik. Zamysleli ste sa ale niekedy, aké poplatky sú spojené s vašou investíciou? Možno si poviete: „Veď ja tam nemám poplatky, o tomto sa nebudem baviť.“ Opak je väčšinou pravdou a poplatky za investovanie sú dokonca aj v tej miestnosti, v ktorej čítate tento článok. Poďme ich odhaliť.

Aké sú poplatky za investovanie?

Pri investíciách sa stretnete najčastejšie s nasledujúcimi poplatkami, ktoré sa vám v jednoduchosti posnažím vysvetliť:

  • Transakčný poplatok – poplatok, ktorý je stiahnutý z vkladu/investície
  • Vstupný poplatok – poplatok, ktorý je z cieľovej sumy
  • Manažérsky poplatok – poplatok za správu portfólia, väčšinou je to % z objemu peňazí ročne alebo kvartálne
  • Výkonnostný poplatok – poplatok z výnosu, ktorého najčastejšia forma je tzv. high-watermark
  • Výstupný poplatok – najčastejšie sa vyskytuje v bankových fondoch, čiže % z výberu
  • Poplatok na strane fondu (nazývaný aj TER) – poplatok, ktorý si účtuje daný fond, ktorý sa nedá ovplyvniť
  • Iné poplatky – tu môže byť spread u brokera, poplatok za nečinnosť atď.

Príklad: Koľko vás môžu stáť poplatky?

Pre lepšiu predstavu vám vysvetlím tri najčastejšie poplatky na konkrétnom príklade z ETF investovania. Budeme teda pracovať s investíciou, ktorá má nasledujúce parametre:

  • Suma: 100 €/mesiac
  • Investičný horizont: 30 rokov
  • Zhodnotenie: 8 % p. a.

Zhodnotenie po 30 rokoch bez poplatkov by bolo 150.000 €.

Transakčný poplatok

Tento poplatok vo väčšine prípadov býva malý a z dlhodobého hľadiska výrazne neovplyvňuje výslednú hodnotu investície. Najčastejšie je účtovaný z vkladu za obstaranie kúpy cenných papierov. U brokera to môže byť fixná suma, napríklad 1 € za nákup, prípadne % z vkladu. 
Aj investície, ktoré riešime my vo Vybavene, obsahujú transakčný poplatok. Ten je v hodnote 0,2 % z vkladu. Keď si zoberieme náš príklad, tak z vložených 100 € mesačne je tento poplatok 0,20 €. Efekt poplatkov po 30 rokoch investovania pri 0,2 % je -300 €.

Vstupný poplatok

So vstupným poplatkom sa stretnete najčastejšie pri investíciách, ktoré nenakupujete cez brokera. Najčastejšie si tento poplatok pýtajú sprostredkovatelia za založenie zmluvy, zaškolenie a vysvetlenie. 

Tento poplatok sa ráta z cieľovej sumy, teda súčtu vkladov na investičný účet. V našom prípade je to 100 € × 12 mesiacov × 30 rokov. Cieľová suma je v tomto prípade 36.000 €. Následne je to percento z tejto sumy, čo môže byť od 0 % do 5 %.

Trhový priemer vstupného poplatku sú 3 %, čiže 1080 €. Môže sa vám to zdať ako veľa peňazí, no počkajte si na prepočet manažérskeho poplatku. Efekt poplatkov po 30 rokoch investovania pri 3 % je -11.811 €.

Tu len doplním, že tých 11-tisíc nezaplatíte. Je to len suma, ktorú by ste zarobili, keby sa tých 1080 € zhodnotilo za 30 rokov.

Manažérsky poplatok

Dostávame sa ku čerešničke na torte, o ktorej skoro nikto nehovorí. Manažérsky poplatok, nazývaný aj správcovský poplatok, vám najčastejšie nastaví váš sprostredkovateľ, ktorý vám spravuje vaše portfólio. Tento poplatok môže byť od 0 % do 2.5 % p. a., no trhový priemer je približne 1 % p. a.

Tento poplatok nenájdete u brokera, lebo portfólio si spravujete vy sami. O tom, či je manažérsky poplatok zásluhový pri pasívnych ETF fondoch, si povieme v samostatnom článku. Teraz sa zameriame na výsledný efekt tohto poplatku v modelovej situácii.

Tento poplatok sa účtuje na ročnej báze alebo kvartálne a je z celkového objemu účtu, teda vklad + zhodnotenie. Poďme na čísla:

Efekt poplatkov po 30 rokoch investovania pri 1 % p. a. je 27.300 €. Takže túto sumu ste mohli zarobiť počas daného obdobia. To je celkom dosť, čo poviete?

Výsledná suma

Teraz, keď sme si vysvetlili jednotlivé poplatky pri ETF, poďme na výsledok:

Trhový priemer (3 % vstupný, 1% p. a. manažérsky a 0,2% transakčný poplatok) – 113.698 €, efekt poplatkov je 36.332 €, za čo by ste mohli mať novú Škodu Octavia.

Investovanie cez Vybavene (1 – 2 % vstupný, 0 % p. a. manažérsky a 0,2 % transakčný poplatok) – 141.856 €, efekt poplatkov je 8174 €, čo je 4-násobne menej oproti trhovému priemeru. 
Ak sa chcete pustiť do investovania s čo najmenším efektom poplatkov a čo najväčším výnosom, pokojne sa nám ozvite. Radi to vybavíme.

Autor článku:

Miloš Bubniak

Náš investičný guru neznáša obleky, a preto by chcel byť prvým finančákom v mikine. Okrem toho skontroluje, ako máte nastavený 2. či 3.pilier a postará sa, aby vám v čase neistoty pomohlo životné poistenie. Rád sa podelí so svojimi vedomosťami, zbehne do gymu a zahrá si playko.

Páči sa vám článok? Pošlite ho ďalej.

Máte pocit, že vieme dať vaše financie do pohody?

Kontaktujte nás
© 2024 mam vybavene, s. r. o.
 – Web navrhla a vytvorila agentúra YNK media