Poistenie kritických chorôb vám môže ušetriť aj desaťtisíce eur. Máte ho?

31. marca 2024
|
898 zobrazení
|
3 minúty
|

Dám vám otázku: koľko percent prípadov invalidity podľa vás vzniká na základe úrazu? Predpokladám, že ste tipovali aspoň polovicu a možno aj viac. Toto vás zrejme prekvapí: správna odpoveď sú 3 %. Zvyšných 97 % prípadov invalidity vzniká na základe vážnej choroby. Nehovoriac o tom, že liečba je drahá a trvá dlho. Dosť bolo štatistík a strašenia, poďme si ukázať, ako vám môže pomôcť poistenie kritických chorôb a ako ho nastaviť správne.

Čo je poistenie kritických chorôb?

Ide o pripoistenie v rámci životného poistenia, ktoré vám môže pomôcť finančne po tom, ako vám lekári diagnostikujú niektoré z onkologických, srdcovo-cievnych či ďalších závažných ochorení a kvôli nim u vás nastane invalidita. Okrem výpadku príjmu vám vie pokryť napríklad aj náklady na uzdravenie a kúpeľnú liečbu, nadštandardnú lekársku starostlivosť či nevyhnutnú úpravu bytu. 

Hoci už nastali zmeny, niektoré poisťovne ešte stále riešia pripoistenie kritických chorôb takto: po diagnostikovaní akejkoľvek choroby zo zoznamu vyplatia poistné plneniecelé pripoistenie zaniká. Za mňa je toto starý prístup, pretože človek v priebehu života môže dostať aj viac kritických chorôb. Prečo by nemohol dostať aj viacnásobné plnenie, keď je tu tá možnosť?

Ako nastaviť poistenie kritických chorôb tak, aby dobre bolo?

Niektoré poisťovne na trhu majú kritické choroby rozdelené do skupín, teda balíčkov. Funguje to tak, že v prípade diagnostikovania danej choroby sa vyplatí plnenie a zaniká len skupina, v ktorej sa daná diagnóza nachádza. Klient je takto krytý na plnú poistnú sumu na ďalšie diagnózy v ostatných balíčkoch.

Vďaka poisteniu kritických chorôb sa môžete dostať k nadštandardnej lekárskej starostlivosti.

Balíkové kritické choroby ponúka len cca polovica komerčných poisťovní, avšak odlišujú sa počtom skupín (3 – 6). Logicky, čím viac skupín, tým viacnásobné plnenie. Skupiny sú nasledovné:

  • rakovina
  • kardiovaskulárny systém
  • nervová a pohybová sústava
  • vnútorné orgány
  • zmysly
  • ďalšie závažné ochorenia (tetanus, HIV, tuberkulóza,...)

V praxi to znamená, že keď Jožo dostane srdcový infarkt a poisťovňa mu vyplatí peniaze, ešte stále môže v budúcnosti dostať ďalšie poistné plnenie v prípade, že mu iné kritické ochorenie zasiahne pohybovú sústavu.

Samozrejme, do výberu vstupujú aj iné parametre, ako sú napríklad čakacie doby, vstupný a výstupný vek, plnenia a tak ďalej. Za mňa sú však práve skupiny v kritických chorobách jeden z tých najdôležitejších parametrov pri výbere a nastavení životného poistenia

Čo si vziať z tohto článku?

Ak rozmýšľate nad uzatvorením životného poistenia, určite vám odporúčam mať v ňom zahrnuté aj kritické choroby. Pri výbere sledujte, či ich poisťovňa ponúka v balíčkoch, aby ste mali krytie aj v prípade diagnostikovania viac ako jedného ochorenia. 

Ak už máte uzatvorené poistenie, skontrolujte si, či v ňom máte zahrnuté aj kritické ochorenia. Nemáte alebo neviete, za čo si platíte? Kľudne sa nám ozvite a my preveríme a poradíme. 

Autor článku:

Paťo Hlivka

Ej kej ej náš životkááár. Od detstva ho fascinuje hudba a vo svojich voľných chvíľach dokáže za klavírom presedieť hodiny. Nenechá si ujsť žiadny futbalový zápas svojho obľúbeného tímu a ostáva mu verný aj napriek prehrám, čo sa potom odráža aj v jeho pracovnej sfére, kde ho prehry motivujú posúvať sa ďalej.

Páči sa vám článok? Pošlite ho ďalej.

Máte pocit, že vieme dať vaše financie do pohody?

Kontaktujte nás
© 2024 mam vybavene, s. r. o.
 – Web navrhla a vytvorila agentúra YNK media