Do čoho investovať v roku 2023

22. mája 2023
|
308 zobrazení
|
2 minúty
|

Aj vy určite počúvate z každej strany, že by ste mali investovať, pretože inflácia vám kradne peniaze z vášho bežného účtu. Preto je na mieste otázka: „Do čoho investovať, aby som neprichádzal/a o svoje úspory?“ Veľa ľudí špekuluje a hľadá argumenty, prečo investovať do toho a toho segmentu. Náš pohľad na vec je veľmi jednoduchý a transparentný. Pasívne investujte do ETF. Hneď vám aj poviem prečo.

Prečo investovať do ETF fondov?

ETF je skratka pre exchange-traded fund. V preklade sú to fondy obchodované na burze. ETF fungujú rovnako ako iné fondy, len navyše sa ich podiely (akcie) obchodujú na burze

Najlepšie je zvoliť si široko diverzifikované ETF, ktoré kopírujú index S&P 500 alebo MSCI World. Prvý menovaný obsahuje 500 amerických spoločností, ktoré majú globálne pôsobenie. Ak by ste chceli diverzifikovať (t. j. rozkladať riziko) ešte viac, je tu druhý menovaný, ktorý obsahuje cez 1500 spoločností z 23 rozvinutých krajín sveta.
Práve široká diverzifikácia je jedným z dôvodov, prečo investovať do ETF. Medzi ďalšie patria napríklad výborná dostupnosť, nízke poplatky, vysoká likvidita a transparentnosť. ETF fondy sú jeden z najčastejších nástrojov, ktorým sa dá z dlhodobého hľadiska porážať inflácia a ich priemerný dlhodobý výnos sa pohybuje okolo 8% p. a.

Je to naozaj také jednoduché?

Áno, hoci by mohli mnohí finanční sprostredkovatelia oponovať, že treba ešte viac diverzifikovať do rozvíjajúcich sa krajín a firiem s „malou“ trhovou kapitalizáciou, tzv. small caps, prípade iných sektorových fondov. 

Treba si však uvedomiť, že pri pasívnom investovaní je krásna práve tá jednoduchosť. Nikto z nás nemá krištáľovú guľu a nevie s istotou povedať, čomu sa bude ďalších 20 – 30 rokov dariť a kto vás bude presviedčať, že práve jeho manažované portfólio to vie, tak klame. Nevie. 
Takže zhrnuté a podčiarknuté, ideálne je nastaviť trvalý príkaz, investovať pravidelne a dlhodobo, či trh klesá alebo rastie, priemerovať nákupnú cenu a nakupovať jednoduché diverzifikované ETF. Samozrejme, dbajte na poplatky, ktoré sú s danou investíciou spojené, lebo tie vás dobehnú po čase a vtedy bude už neskoro.

Ak chcete mať istotu, že vaše investovanie bude spĺňať naozaj tie najvhodnejšie podmienky pre vás, prípadne si chcete dať overiť, či je vaša aktuálna investícia  poplatkovo výhodná, pokojne sa nám ozvite. Radi a jednoducho vám ozrejmíme, na čom ste.

Autor článku:

Miloš Bubniak

Náš investičný guru neznáša obleky, a preto by chcel byť prvým finančákom v mikine. Okrem toho skontroluje, ako máte nastavený 2. či 3.pilier a postará sa, aby vám v čase neistoty pomohlo životné poistenie. Rád sa podelí so svojimi vedomosťami, zbehne do gymu a zahrá si playko.

Páči sa vám článok? Pošlite ho ďalej.

Máte pocit, že vieme dať vaše financie do pohody?

Kontaktujte nás
© 2024 mam vybavene, s. r. o.
 – Web navrhla a vytvorila agentúra YNK media