Štát rozbehol pomoc s hypotékami. Čo o nej potrebujete vedieť?

11. januára 2024
|
901 zobrazení
|
3 minúty
|

To, čo sľubovali politici v predvolebných kampaniach, sa stáva realitou. Nie, nie je to ten pokoj v našej krajine či pozdvihnutie politickej kultúry. V tomto roku však dostanú pomoc s hypotékami od štátu tí, ktorým narástla výška splátok. Poďme sa spolu bližšie pozrieť na to, čo vláda schválila, aké sú podmienky na zisk pomoci a či je to skutočne také skvelé opatrenie.

Akú výšku a formu bude mať pomoc s hypotékami?

Túto pomoc budú môcť ľudia čerpať už za rok 2023 a bude pokračovať aj novým príspevkom v roku 2024.

Ľuďom, ktorým sa v roku 2023 po refixácii zvýšila splátka hypotéky, štát poskytne daňový bonus. Žiadateľovi preplatí 75 % z nárastu splátky, ale len do maximálnej výšky 150 € mesačne. Ročne je to teda 1800 €. Daňový bonus si viete uplatniť v daňovom priznaní za rok 2023, ktoré budete podávať v roku 2024.

U ľudí, ktorým v roku 2024 končí fixácia, platí podobný prístup. Štát im preplatí 75 % z nárastu splátkydo maximálnej výšky 150 € mesačne. Je tu jeden rozdiel. Tieto finančné prostriedky budú mať formu mesačného príspevku, ktorý bude vyplácať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Požiadať oň bude možné na hociktorom úrade práce.

Aké podmienky musíte splniť na získanie pomoci?

Samozrejme, štát stanovil viaceré podmienky na to, aby ste túto pomoc získali. Patria medzi ne tieto:

  • Pri výročí fixácie hypotéky sa vám musí zvýšiť splátka oproti aktuálnej.
  • Váš hrubý príjem môže dosahovať maximálnu sumu 2086,40 € a ak je na úverovej zmluve aj spoludlžník, tak spoločný príjem nesmie presiahnuť sumu 4172,80 € (do úvahy sa berie príjem za rok 2022).
  • Finančnú pomoc si môžete uplatniť len na jednu úverovú zmluvu a jednu nehnuteľnosť.
  • V prípade, ak je na nehnuteľnosti viacero úverov, pomoc si viete uplatniť len na jeden z nich.
  • Nehnuteľnosť, na ktorú žiadate pomoc, musí slúžiť na bývanie a nesmie sa prenajímať.
  • Pomoc si nemôžete uplatniť pri refinancovaní hypotéky do inej banky.

Finančnú pomoc si môžete uplatniť len na jednu nehnuteľnosť.

Ako to bude vyzerať v praxi?

Manželský pár Paťo a Karin si pred pár rokmi vybavili hypotéku a teraz splnili všetky podmienky pre získanie pomoci od štátu. Pred necelými 3 rokmi si vzali úver vo výške 100 000 € s úrokovou sadzbou 0,9 %. Od banky im už prišiel refixačný list na úrokovú sadzbu v roku 2024 vo výške 5 %. 

Nižšie vidíte, ako bude vyzerať ich nová splátka už aj po finančnej pomoci od štátu. Vďaka nej budú pri novej úrokovej sadzbe platiť mesačne 366,13 eur, čo nie je až taký dramatický nárast oproti pôvodnej splátke.

Zostatok hypoPôvodná splátka     (ú.s. 0,9 %)Nová splátka    (ú.s. 5 %)Pomoc od štátuSplátka po pomoci
91 170,24 €317,07 €513,32 €147,19 €366,13 €
Tabuľka: porovnanie výšky splátok pred pomocou od štátu a po nej.

Možno si teraz vravíte, aká je to skvelá vec a ako toto opatrenie pomôže ľuďom. Ako pri všetkom, aj tu máme odvrátenú stránku.

Prečo tento návrh nie je najlepším riešením?

Keďže vláda musí z niečoho platiť finančnú pomoc s hypotékami a nasľubované dôchodky, schválila okrem iného aj mimoriadny bankový odvod vo výške 30 %. Asi vám je v tomto momente jasné, že sa na to poskladáme všetci.

Rovnako nemusíme dlho uvažovať o tom, kde budú banky kompenzovať pokles ziskov. Prejaví sa to, samozrejme, v cenách ich produktov a je možné, že dôjde aj k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. A tak v konečnom dôsledku to zaplatíme aj tak len my, na to sme už ale pri zaškrtávaní mien vo volebnom hárku nemysleli. 

Aj vy splácate hypotéku na svoj vysnívaný dom či byt? Prečítajte si aj ďalšie články o úveroch a hypotékach, aby ste ostali v obraze o aktuálnom dianí.

Autor článku:

Paťo Hlivka

Ej kej ej náš životkááár. Od detstva ho fascinuje hudba a vo svojich voľných chvíľach dokáže za klavírom presedieť hodiny. Nenechá si ujsť žiadny futbalový zápas svojho obľúbeného tímu a ostáva mu verný aj napriek prehrám, čo sa potom odráža aj v jeho pracovnej sfére, kde ho prehry motivujú posúvať sa ďalej.

Páči sa vám článok? Pošlite ho ďalej.

Máte pocit, že vieme dať vaše financie do pohody?

Kontaktujte nás
© 2024 mam vybavene, s. r. o.
 – Web navrhla a vytvorila agentúra YNK media