Tieto 4 veci by mal urobiť mladý pracujúci človek, keď chce mať financie v pohode

12. mája 2023
|
224 zobrazení
|
3 minúty
|

Keď ste si nedávno vybalili pero vo svojej prvej práci a konečne si zapamätali mená kolegov, budúcnosť je to posledné, čo chcete riešiť. Veď je na to stále dosť času. A možno ani úplne neviete, čo by ste ako mladý človek mali v súvislosti s finančnou budúcnosťou riešiť. Poďme sa preto pozrieť, ktoré 4 veci by ste mali spraviť pre svoje financie. Vaše 60-ročné ja sa vám poďakuje.

1. Otvoriť si druhý pilier

Viem, že dôchodok sa zdá byť tak vzdialený ako keby ste mali preplávať Atlantik a dostať sa do New Yorku na gumenom člne. Avšak druhý pilier by mal byť povinná jazda pre každého pracujúceho človeka. 

U mladého človeka to platí dvojnásobne. Prečo? Čím skôr začnete, tým lepšie v budúcnosti pre vás. V 1. pilieri, čo je dôchodkové poistenie, ste automaticky, ak za vás zamestnávateľ platí odvody. Tie majú výšku 18 %.

Otvorením 2. piliera, teda starobného dôchodkového sporenia, sa rozhodnete, že nechcete, aby celých 18 % išlo do 1. piliera, ale 5,5 % si z toho odtrhnete na svoj osobný dôchodkový účet, kde sa tie peniaze budú zhodnocovať. 
Druhý pilier je teda prvá investícia do dôchodku, ktorá beží niekde na pozadí a vás nič nestojí. Dôležité je aj správne nastavenie, pretože nie je jedno, do akých fondov sa investuje. Nesprávnym zvolením fondov sa môžete pripraviť o desiatky až stovky tisíc eur, za ktoré by ste na dôchodku mohli napríklad cestovať. Hoc aj do toho New Yorku.

2. Vytvoriť si rezervu 

To, že momentálne pracujem, neznamená, že budem aj o dva roky. Môže nastať situácia, kedy budem nejaký čas nezamestnaný. Čo potom? Výdavky zostanú rovnaké, ale príjem nulový. Druhou veľmi dôležitou témou je preto vytvorenie rezervy. 

Okrem vykrytia straty príjmu sa postará o pocit istoty aj v čase, keď sa napríklad vyskytnú nečakané výdavky – nahradenie pokazenej práčky novou, liečba domáceho miláčika u veterinára a podobne.
Ideálne je vytvoriť rezervu v minimálnej výške 3 až 6-mesačných výdavkov, v ideálnom prípade príjmov. Prečo práve toto obdobie? Väčšine ľudí vo všeobecnosti trvá najviac tri mesiace, kým si nájdu nový zdroj príjmu.

3. Investovať peniaze

Ďalší krok by mal viesť k dlhodobému investovaniu a budovaniu majetku. V investovaní hrá najväčšiu úlohu čas, teda to, ako dlho človek investuje. Preto je dobré začať už v mladom veku, hoc aj s nižšími sumami.

Ak vás zaujíma téma investovania, prečítajte si aj náš článok o tom, do čoho investovať v roku 2023 alebo ktoré odvetvia odolávajú kríze najlepšie.

4. Uzavrieť životné poistenie

Štvrtou najdôležitejšou vecou je zabezpečenie príjmu pre prípad, keď nebudem schopný zarábať. Je viacero foriem, ako si ho zabezpečiť. Môžem mať veľký obnos peňazí (desaťtisíce eur), ktoré slúžia práve na tento účel. 

Alebo môžem mať vybudovaný pasívny príjem, ktorý mi generuje zisk, aj keď aktívne nepracujem. Ak však ale ani jednu z týchto uvedených foriem nemám, najjednoduchším spôsobom zabezpečenia príjmu je životné poistenie
Dôležité je si uvedomiť, že na poistení sa nezarába, ale zabezpečuje príjem vtedy, keď nemôžem pracovať kvôli chorobe, úrazu, dlhodobej práceneschopnosti či invalidity. Radi by ste sa dozvedeli viac o tejto téme? Prečítajte si náš článok o tom, ako nastaviť životné poistenie.

Prešli sme si štyri základné veci, ktoré by mal spraviť každý pracujúci človek na to, aby mal financie v pohode. Samozrejme, tých vecí je viac, ako napríklad príprava na bývanie alebo príprava na dôchodok (okrem 2. piliera). No tieto na začiatok stačia.

Autor článku:

Paťo Hlivka

Ej kej ej náš životkááár. Od detstva ho fascinuje hudba a vo svojich voľných chvíľach dokáže za klavírom presedieť hodiny. Nenechá si ujsť žiadny futbalový zápas svojho obľúbeného tímu a ostáva mu verný aj napriek prehrám, čo sa potom odráža aj v jeho pracovnej sfére, kde ho prehry motivujú posúvať sa ďalej.

Páči sa vám článok? Pošlite ho ďalej.

Máte pocit, že vieme dať vaše financie do pohody?

Kontaktujte nás
© 2024 mam vybavene, s. r. o.
 – Web navrhla a vytvorila agentúra YNK media