Keď ste si nedávno vybalili pero vo svojej prvej práci a konečne si zapamätali mená kolegov, budúcnosť je to posledné, čo chcete riešiť. Veď je na to stále dosť času. A možno ani úplne neviete, čo by ste ako mladý človek mali v súvislosti s finančnou budúcnosťou riešiť. Poďme sa preto pozrieť, ktoré 4 veci by ste mali spraviť pre svoje financie. Vaše 60-ročné ja sa vám poďakuje.
Viem, že dôchodok sa zdá byť tak vzdialený ako keby ste mali preplávať Atlantik a dostať sa do New Yorku na gumenom člne. Avšak druhý pilier by mal byť povinná jazda pre každého pracujúceho človeka.
U mladého človeka to platí dvojnásobne. Prečo? Čím skôr začnete, tým lepšie v budúcnosti pre vás. V 1. pilieri, čo je dôchodkové poistenie, ste automaticky, ak za vás zamestnávateľ platí odvody. Tie majú výšku 18 %.
Otvorením 2. piliera, teda starobného dôchodkového sporenia, sa rozhodnete, že nechcete, aby celých 18 % išlo do 1. piliera, ale 5,5 % si z toho odtrhnete na svoj osobný dôchodkový účet, kde sa tie peniaze budú zhodnocovať.
Druhý pilier je teda prvá investícia do dôchodku, ktorá beží niekde na pozadí a vás nič nestojí. Dôležité je aj správne nastavenie, pretože nie je jedno, do akých fondov sa investuje. Nesprávnym zvolením fondov sa môžete pripraviť o desiatky až stovky tisíc eur, za ktoré by ste na dôchodku mohli napríklad cestovať. Hoc aj do toho New Yorku.
To, že momentálne pracujem, neznamená, že budem aj o dva roky. Môže nastať situácia, kedy budem nejaký čas nezamestnaný. Čo potom? Výdavky zostanú rovnaké, ale príjem nulový. Druhou veľmi dôležitou témou je preto vytvorenie rezervy.
Okrem vykrytia straty príjmu sa postará o pocit istoty aj v čase, keď sa napríklad vyskytnú nečakané výdavky – nahradenie pokazenej práčky novou, liečba domáceho miláčika u veterinára a podobne.
Ideálne je vytvoriť rezervu v minimálnej výške 3 až 6-mesačných výdavkov, v ideálnom prípade príjmov. Prečo práve toto obdobie? Väčšine ľudí vo všeobecnosti trvá najviac tri mesiace, kým si nájdu nový zdroj príjmu.
Ďalší krok by mal viesť k dlhodobému investovaniu a budovaniu majetku. V investovaní hrá najväčšiu úlohu čas, teda to, ako dlho človek investuje. Preto je dobré začať už v mladom veku, hoc aj s nižšími sumami.
Ak vás zaujíma téma investovania, prečítajte si aj náš článok o tom, do čoho investovať v roku 2023 alebo ktoré odvetvia odolávajú kríze najlepšie.
Štvrtou najdôležitejšou vecou je zabezpečenie príjmu pre prípad, keď nebudem schopný zarábať. Je viacero foriem, ako si ho zabezpečiť. Môžem mať veľký obnos peňazí (desaťtisíce eur), ktoré slúžia práve na tento účel.
Alebo môžem mať vybudovaný pasívny príjem, ktorý mi generuje zisk, aj keď aktívne nepracujem. Ak však ale ani jednu z týchto uvedených foriem nemám, najjednoduchším spôsobom zabezpečenia príjmu je životné poistenie.
Dôležité je si uvedomiť, že na poistení sa nezarába, ale zabezpečuje príjem vtedy, keď nemôžem pracovať kvôli chorobe, úrazu, dlhodobej práceneschopnosti či invalidity. Radi by ste sa dozvedeli viac o tejto téme? Prečítajte si náš článok o tom, ako nastaviť životné poistenie.
Prešli sme si štyri základné veci, ktoré by mal spraviť každý pracujúci človek na to, aby mal financie v pohode. Samozrejme, tých vecí je viac, ako napríklad príprava na bývanie alebo príprava na dôchodok (okrem 2. piliera). No tieto na začiatok stačia.